Rok 2008

V kostele sv. Anny vzpomněli na prof. Egona Fuchse

vloženo 22. listopad 2008

Sobotním podvečerem 22.11. zazněly v jankovském kostele skladby velkých mistrů jako je Antonín Dvořák či Johan Sebastian Bach. Stalo se tak u příležitosti uplynutí padesáti let od úmrtí jankovského rodáka, českého barytonisty a profesora Pražské konzervatoře Egona Fuchse. Koncert pod záštitou Ministerstva kultury ČR a Mistra Josefa Suka navštívil nejen mnohý Jankovák, ale také například bývalí žáci místní Základní školy a mezi hosty nechyběl ani starosta Města Benešov Ing. Petr Kouba.

Kdo vlastně byl Egon Fuchs?

Egon Fuchs se narodil jankovskému obchodníkovi a jeho ženě 9. září roku 1886. V domácím prostředí chodil do obecné školy a poté úspěšně studoval na reálném gymnáziu v Praze. Po složení maturity absolvoval právnickou fakultu na Univerzitě Karlově, ale tomuto oboru se později více nevěnoval. Odjel totiž do Vídně a tam studoval zpěv na vyhlášené konzervatoři. Během několika let se mu dostalo mnoho poct, mezi nejvýznamnějšími jmenujme působení v berlínské Velké opeře. Roku 1919 jmenován profesorem zpěvu na Pražské konzervatoři. Sám skvělým barytonistou a pro své žáky výborným pedagogem. Kromě Pražské konzervatoře také krátce působil jako profesor na AMU. Zemřel v roce 1958. Mnohými hudebníky je považován za jednoho z nejlepších českých pěvců první poloviny 20. století.

Na počest tohoto rodáka do Jankova přijeli padesát let po jeho smrti zazpívat vídenští umělci sopranistka Marlies Krugová a barytonista Sebastien Rietz a spolu s nimi varhanistka Jiřina Marešová a violoncellista Jan Žďárský – oba absolventi konzervatoře. Ani venkovní teploty naštěstí mnohé neodradily od návštěvy koncertu, a tak v 17.00 úvodním proslovem kronikář obce pan Pavel Pavlovský v příchozích navodil příjemnou atmosféru, která byla ještě umocněna následujícími skladbami. Koncert se povedl, tak doufejme, že takovýchto podobných akcí bude v budoucnu jen přibývat.

Fotogalerie

Masopustní průvod prošel podruhé Jankovem

vloženo 5. únor 2008

Již druhým rokem pořádala jankovský masopustní průvod Základní škola, jejíž hlavním záměrem je obnova zapomenuté tradice. V průvodu, jenž do jankovských ulic vyšel v úterý 5. února, samozřejmě nechyběly tradiční masky, ale někteří zúčastnění pojali tvorbu kostýmů velice netradičně, a tak se v něm našlo i několik tajemstvími opředených krásných cikánek, květinářek a dokonce i svatební pár. Zúčastnění, především děti a zaměstnanci Základní školy a představitelé obce, obešli spolu s místní rodinnou kapelou velkou část Jankova, zastavili se v Domově seniorů, jehož obyvatelé také oslavovali masopust, a průvod ukončili na náměstí.

Kontakt

Obec Jankov
Na náměstí 14
25703 Jankov

Tel.: 317 833 209
E-mail: info@obecjankov.cz
Datová schránka: yp4a679

Úřední hodiny OÚ:
Po: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Čt: zavřeno
Pá: zavřeno

více informací »

Úřad bez bariér

Úřad bez bariér

GObec Jankov
Obecní úřad Jankov - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz
QR kód stránek Obce Jankov
TOPlist
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace