Rok 2009

Slavného rodáka Egona Fuchse si Jankovští připomněli již podruhé

vloženo 6. prosinec 2009

U příležitosti uplynutí 51 let od úmrtí operního pěvce profesora Egona Fuchse se v neděli 6. prosince v jankovském kostele sv. Jana Křtitele konal koncert vážné hudby. V rámci projektu Domova české hudby se zde představili mladí umělci Drahoslav Gric (varhany), Martin Havelík (violoncello) a Jiří Kabát (viola). V jejich podání zazněly skladby mnohých klasických autorů jako je J.S. Bach, F. Händel či A. Vivaldi. V krásném kostelíku příchozí zajisté uchvátila i známá Ave Maria Franze Schuberta. Hudební program doplnila čtením veršů českých básníků herečka Libuše Švormová. Po zhruba hodinovém koncertě se přítomní odebrali k připravenému občerstvení před kostelem, kde nechyběl ani vánoční punč.

Fotogalerie

Na zábavě s Mikulášem zahrála vlašimská Sebranka

vloženo 5. prosinec 2009

Mikulášskou zábavu pořádalo v sobotu 5. prosince Občanské sdružení Dobrovolníci při Domově seniorů Jankov. Kulturní sál obce Jankov se kolem druhé hodiny odpolední začal pomalu plnit nejen klienty zařízení, ale také lidmi z širokého okolí. Ty s úderem čtrnácté přivítal uvaděč malého dechového orchestru Sebranka Tomáš Lichtenberg a po něm i zástupkyně dobrovolníků. Poté již mohla začít pravá zábava, kterou měli v režii právě muzikanti ze Sebranky. Okolo třetí hodiny se hudebníky vystřídalo první překvapení. Slovo převzaly Lucia Stemerová a Bára Potůčková se svými pejsky, kteří divákům ukázali základy poslušnosti, několik prvků z psího sportu obedience a na závěr ještě dog dancing. Po čtvrté hodině pak konečně nastal ten nejočekávanější okamžik. Světla zhasla, Sebranka dohrávala poslední tóny skladby a mezi přítomné najednou vběhli dva pekelní čerti, následováni svatým Mikulášem a andělem. Za básničku, písničku či modlitbičku obdrželi děti i dospělí od Mikuláše balíček dobrůtek, od čertů trošku pohlazení metlou, a když byli obdarováni ti stateční, kteří za svatým mužem přišli, Mikuláš slíbil návštěvu zase za rok a společně s andělem a čerty se s přítomnými rozloučili. Pak už slovo opět převzala Sebranka, která hrála k tanci i poslechu až do páté hodiny. To už se posluchači pomalu začali rozcházet a snad se znovu sejdou zase za rok, na další mikulášské zábavě s dobrovolníky při DS Jankov.

Fotogalerie

Na veřejné schůzi zhodnotili letošní rok

vloženo 10. listopad 2009

Veřejná schůze obecního zastupitelstva se konala v Kulturním sále v úterý 10. listopadu od 19 hodin. Jako tradičně se jí zúčastnily asi dvě desítky občanů, avšak podle slov starosty Josefa Kocourka by se o dění v obci mělo zajímat více lidí. „Chybí zde třeba zástupci sportovců a mladí lidé,“ postěžoval si ve svém proslovu. Příchozí se dozvěděli o hospodaření obce v uplynulých deseti měsících roku 2009, připomněli si podařené projekty i několik kulturních akcí. Nechyběl ani výhled do roku 2010, kdy bude například obec pořádat již jubilejní ročník Pochodu Po stopách bitvy u Jankova. Závěrem starosta připomněl i pořádání komunálních voleb na podzim příštího roku.

Ochotníci z Miličína přijeli do Jankova

vloženo 6. listopad 2009

Frašku Kandidáti ženitby v pátek 6. listopadu v janovském kulturním sále zahráli členové Spolku divadelních ochotníků z Miličína. Zábavná hra s podtitulem Nevěsty od 500 do 50 000 nutila více než sto diváků k smíchu téměř po celou dobu, a i díky tomu si na závěr divadelníci zasloužili dlouhé ovace.

Fotogalerie

Před jankovskými hasiči se ryby neschovaly

vloženo 3. říjen 2009

Výlov rybníka Šusterák pořádali v sobotu 3. října členové SDH Jankov. S rybářskými sítěmi a připravenými káděmi začali za povzbuzování přítomných dětských diváků lovit už v ranních hodinách. Na úspěšný výlov pak hasiči navázali již tradičními rybími hody. Mladí požárníci u rybníka vybudovali příjemné posezení pod přístřeškem a postaveno zde bylo i několik stanů, a tak posedět nad smaženým kaprem přišli mnozí Jankováci.

Fotogalerie

Jankovští hasiči bojovali na Mistrovství ČR v požárním sportu

vloženo 18. září 2009

Členové SDH Jankov se v letošním roce poprvé v historii svými skvělými výkony v okrskovém, okresním i krajském kole soutěže v požárním sportu probojovali do celostátního finále. To se konalo ve dnech 18. – 20. září v Ústí nad Labem.

Družstvo (ve složení Jaroslav Hořejší, Pavel Hrubý, Michal Karas, Michal Krpelán, Petr Křížek, Jan Kuneš, Radek Maceška, Jiří Novák, František Tichý a František Zíka) se do Ústí vydalo již v pátek 18. září v brzkých ranních hodinách, aby se zde mohlo zúčastnit nejen slavnostního zahájení, ale především i posledního nácviku na soutěž, na který měly všechny zúčastněné sbory vyhrazeno právě páteční odpoledne.

Sobota i neděle pak už byly čistě ve znamení nervozity, posledních příprav na jednotlivé disciplíny, zklamání i radosti z výsledků, ale hlavně výkonů nejlepších dobrovolných hasičských sborů z celé republiky.

Aby se jankovským hasičům lépe závodilo, přijel za nimi do Ústí v sobotu ráno autobus plný domácích fanoušků, kteří je celý víkend povzbuzovali a drželi jim všechny palce. A ti Jankováci, kteří v Ústí nebyli, je drželi alespoň doma.

První disciplínou, kterou bylo mistrovství zahájeno, byl běh na 100 m s překážkami. Nejprve své výkony předvedli muži a poté přišly na řadu i hasičky. Nejrychleji z jankovských soutěžících dráhu zaběhl František Zíka (17,72 s) se ztrátou 1,75 s na nejlepší čas (Pěkný Jakub, SDH Poříčí, 15,97 s).

Po běhu jednotlivců přišla na řadu štafeta 4 x 100 m. Tu Jankováci na druhý pokus zvládli za 62,27 s, čímž se zařadili na třinácté místo (první místo obsadil SDH Hněvošice s časem 53,21 s).

Posledním a zároveň divácky nejoblíbenějším úkolem soutěžících bylo předvedení požárního útoku, které se konalo v neděli. Díky dlouhodobému nácviku této disciplíny a zajisté i podpoře přítomných fanoušků jankovští hasiči předvedli jeden ze svých nejlepších výkonů. Na první místo, které obsadil SDH Radimovice díky času 25,42 s, sice nedosáhli, ale požární útok zvládli za 27,14 s a umístili se tak na čtvrté příčce.

Po doběhnutí posledního ženského družstva se už organizátoři dali do počítání výsledků, aby mohli vítězným dobrovolníkům pogratulovat co nejdříve. Na slavnostní vyhlášení a udílení cen se do Ústí dostavil i předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslav Vlček. A jak nakonec tedy Jankováci dopadli? V konkurenci patnácti dobrovolných hasičských sborů se při své premiéře na Mistrovství ČR probojovali na dvanácté místo. To společně se všemi fanoušky, kteří si výlet za požárním sportem krásně užili, řádně oslavili a nyní se snad již pomalu chystají na příští ročník.

Tak jim držme palce i příště!

Jankovští dobrovolní hasiči se probojovali do Mistrovství ČR v požárním sportu

vloženo 7. září 2009

Soutěže v různých požárních disciplínách patří k životu dobrovolného hasiče neodmyslitelně již mnoho let. Obvykle se jich účastní mladší členové sboru, zatímco jejich starší kolegové je z povzdálí sledují a podporují. A stejně jako v jakémkoliv jiném sportu se soutěžícím někdy daří a někdy ne. Mladí požárníci z Jankova ve Středních Čechách v letošní sezóně svými skvělými výkony dokázali, že se za ně sbor rozhodně stydět nemusí.

Soutěžní družstvo A SDH Jankov se na účast v požární soutěži začalo připravovat již na počátku tohoto roku. Prvním jejich vytyčeným cílem bylo zvítězit v okrskové soutěži a postoupit tak do okresního kola. V sobotu 23. května se jim to v Budeníně skutečně podařilo. Požární útok zde předvedli v nejrychlejším čase a první tři příčky v běhu jednotlivců na 100 m s překážkami také patřily Jankovským. Díky tomu se jankovští hasiči poprvé stali vítězi okrskové soutěže a postoupili s ostatními týmy do okresní kola, které se konalo 6. června ve Vlašimi.

Tam se družstvo mělo poprvé setkat se štafetou 4 x 100 m s překážkami, takže členové této disciplíně věnovali nemalý počet tréninkových hodin. Konečně však nastal očekávaný a trochu možná i obávaný den. Ihned po první disciplíně, kterou byl běh jednotlivců na 100 m s překážkami, obsadili Jankovští průběžné první místo. Po jednotlivcích přišla štafeta, kterou zvládli také perfektně, a tak hasiči nastoupili s dobrým pocitem k poslední zkoušce. Přestože konkurence byla veliká a mnohé týmy měly i výkonnější stříkačky, zazářilo jankovské družstvo i v rozhodující chvíli. Se svým časem 25,37 s předstihli všechny ostatní a vyhráli i okresní soutěž.

Na další premiéru, tentokrát v krajském kole, jeli jankovští hasiči třetí červnový víkend do Nymburka. Sem si podle pravidel požárního sportu přizvali na pomoc dobrovolné hasiče ze svého okresu – Jana Kuneše (SDH Všechlapy) a Františka Tichého (SDH Louňovice pod Blaníkem). Soutěžní družstvo tedy tvořili Jaroslav Hořejší, Pavel Hrubý, Michal Karas, Michal Krpelán, Petr Křížek, Jan Kuneš, Radek Maceška, Jiří Novák, František Tichý a František Zíka. Klání bylo zahájeno již v sobotu dopoledne během jednotlivců. Poprvé sice jankovským dráha moc nesedla, ale při druhých pokusech se jim běželo lépe a díky tomu se v této disciplíně zařadili na skvělé druhé místo. První soutěžní den zakončila štafeta 4 x 100 m, kterou Jankováci zaběhli také skvěle, a díky tomu před poslední soutěžní disciplínou pevně drželi druhé místo. Neděle se pak odehrála ve znamení požárních útoků. Na řadu se jankovští dostali jako šestí, před nimi běžela dvě družstva, která jejich druhé místo mohla ohrozit, avšak těm se útok nevydařil, takže jankovští hasiči nastoupili ke svému výkonu o trochu klidnější. Nakonec se díky skvělému času 25,99 s nejen zařadili na druhé nejrychlejší požárníki při útoku, ale také si udrželi krásné druhé místo v celkovém součtu, díky čemuž zároveň postoupili do celostátního kola soutěže v požárním sportu.

Mistrovství republiky se koná 18. – 20. září v Ústí nad Labem a v Jankově se na něj mladí hasiči připravují již od úspěchu v krajském kole. Po dvou letech těžké dřiny a téměř neustávajícího trénování se janovskému družstvu v již jmenované sestavě vrátilo veškeré vynaložené úsilí a budou se snažit, aby letošní ročník zakončili úspěchem i při jejich poslední zkoušce. Palce jim nejen doma, ale i přímo v místě konání soutěže budou držet jak Jankovští, tak i obyvatelé z okolních vesnic, protože dobré umístění si kluci doopravdy zaslouží.                                                                                                                                          

Hasičské muzeum Odlochovským pokřtil déšť

vloženo 22. srpen 2009

Historické požární stříkačky, dávno nepoužívané stejnokroje, staré hasící přístroje, listiny ustanovující založení dobrovolných hasičských sborů a předměty, jež dobrovolní požárníci kdysi využívali v boji s ohněm a potřebovali ke správnému chodu svého sboru.

Nejen to si můžete od 22. srpna prohlédnout v nově otevřeném Hasičském muzeu v Odlochovicích. A otevírací doba? Přijít můžete kdykoliv, muzeem je totiž nově postavená budova, která je ze dvou stran prosklená, takže na pestrou sbírku vybavení hasičů se můžete díky dobrému osvětlení podívat o půlnoci stejně tak dobře jako v poledne.

Na den slavnostního otevření muzea a jeho předání do rukou členů SDH Odlochovice se v této malé vesničce připravovali a těšili již dlouho, a tak panující veselí nepřekazil ani vytrvalý déšť, který návštěvníky stejně tak jako pestrý program doprovázel téměř celé odpoledne.     Ačkoliv pódium a posezení s občerstvením bylo připraveno na místním sportovním hřišti, jihočeská dechová kapela Božejáci svůj koncert kvůli nepřízni počasí zahájila po 13. hodině v kulturním sále, který se během chvilky zaplnil posluchači všech věkových skupin. O zábavu se tito muzikanti starali až do půl čtvrté, kdy, naštěstí už bez deště, začal nejdůležitější bod programu.

To se již všichni přemístili k budově muzea na návsi, kde se ocitli v nedávné minulosti. Záhonky okolo místní zvoničky zde okopávaly a zalévaly dvě jeptišky a stěžujíce si na nehorázné sucho spatřily oheň, který vzplál nedaleko od nich. Zatímco jedna začala zvukem zvonu svolávat místní hasiče do akce, druhá se ihned jala hasit nebezpečné plameny. Po chvíli se už na cestě vedoucí vesnicí objevil pár koní se zapřaženou historickou požární stříkačkou. Jakmile koně zastavili před kapličkou, seskákali ze stříkačky hasiči a už natahovali hadici a pumpovali vodu. Ve spěchu dokonce i jeden z nich zakopl, naštěstí mu pouze lehké zranění ošetřily jeptišky. Po úspěšném zákroku si slovo vzal starosta obce Jankov, která výstavbu muzea uskutečnila. Josef Kocourek poděkoval všem, kteří se na projektu účastnili, jeho velký dík patřil odlochovským hasičům i obyvatelům vesničky, kteří při stavbě pomáhali, a také všem sponzorům. Zároveň připomněl, že se výstavba podařila i díky dotaci z Programu rozvoje venkova – osy Leader, jíž obci pomohla získat projektová manažerka  Mikroregionu Džbány Ing. Eliška Zemanová.

Poté starosta mikrofon předal muži se stejnou funkcí, avšak v obci hasičské. Historii dobrovolného sboru připomněl starosta SDH Milan Krch, jehož u mikrofonu vystřídal zástupce Středočeského kraje. Starosta obce Jankov ještě předal zástupcům SDH sochu sv. Floriána, patrona hasičů, kterou ihned velitel místních hasičů Josef Kocourek ml. umístil do výklenku ve štítu budovy. Pak už se starosta hasičů a zástupce ze Středočeského kraje chopili nůžek a přestřihli stuhu před vchodem do muzea, které bylo po zbývající dobu otevřeno všem příchozím.

Tím však slavnostní den ani zdaleka nekončil. Asi čtyřem stovkám lidí, kteří si otevření hasičského muzea nenechali ujít, v sále opět zahráli Božejáci a v sedm hodin je na pódiu vystřídali herci divadla Zdobničan, kteří sehráli představení Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho. Závěrem dne pak byla taneční zábava, která se protáhla až do brzkých ranních hodin druhého dne.

Až budete někdy plánovat výlet do okolí, zajeďte se podívat do Odlochovic. Kromě muzea si můžete prohlédnout třeba i místní zámek.

Na Mistrovství ČR v požárním sportu se připravují jankovští hasiči

vloženo 21. červenec 2009

Mladí dobrovolníci z Jankova v letošním roce slaví velký úspěch v hasičské soutěži. Pravidelné tréninky a neustálé vylepšování vlastní fyzičky po celý rok se členům sboru vrátilo ve výsledcích požárních soutěží. Zvítězili ve svém okrsku i okrese a v krajském kole, které se konalo v Nymburku, se mezi jedenácti družstvy nenechali zahanbit a získali druhé místo. Velké finále v Ústí nad Labem je čeká třetí zářijový víkend. „Kluci ze soutěžního týmu se připravují i o prázdninách. Do Ústí s nimi pojede početná fanouškovská základna, za své výkony si naši podporu určitě zaslouží,“ řekl velitel hasičů Čestmír Dittrich.

„V našem sboru působí více než sto členů, mezi nimiž jsou kromě mužů i ženy a děti. Dělá nám radost, že má o tuto dobrovolnou aktivitu čím dál častěji zájem i mládež, a to v tak velkém počtu jako u nás. A přitom úplně první schůze janovských hasičů vůbec nepoukazovala na skutečnost, že sbor bude po 127 letech pracovat s takovým počtem dobrovolníků,“ vrátil se do roku 1882 Dittrich. 

Zakládající schůze třetího dobrovolného sboru na okrese byla naplánována na 25. března zmíněného roku, ale v ten večer se sešlo jen několik mužů, a tak naplánovali termín druhý na neděli 2. dubna. Zde bylo usneseno po vzoru Neustupova a Votic založení jankovského sboru. Původní počet přihlášených dobrovolníků byl 52 členů, postupně se však ustálil na 40 mužích. Již 30. dubna se pak hasiči mohli předvést v nově pořízené výstroji. Výcvik byl zahájen 7. května a členové se dohodli, že se budou scházet vždy v nedělní a sváteční odpoledne. Poprvé hasiči své schopnosti uplatnili 4. září při hašení zapáleného stohu slámy. V dubnu roku 1884 hasiči odsouhlasili pořízení nových stejnokrojů v zelené barvě podle vzoru pražských hasičů. Tři roky poté byl velitel místního sboru Josef Joachimsthal zvolen do výboru ústřední zemské jednoty hasičské. S příchodem nového století se požárníci dočkali nové moderní stříkačky, jejíž cenu se představitelům sboru podařilo smlouváním značně snížit. Po dvou letech si členové postavili skladiště pro veškeré své vybavení. Velkým snem však bylo zakoupení moderní motorové stříkačky. Obec však nebyla v dobré finanční situaci, aby mohla sbor natolik sponzorovat, a tak hasiči pořádali mnoho kulturních akcí a roku 1929 se rozhodli, že si s devíti tisíci korun pořídí stříkačku sedmkrát dražší a riziko dluhu vezmou členové plně na svá bedra. V té chvíli se za sbor zaručila i obec, a tak motorová stříkačka do Jankova dorazila už první zářijový den.

Jiráskovu Lucernu nechala kněžna rozbít v Jankově

vloženo 27. červen 2009

Na sto padesát diváků se v sobotu 27. června nenechalo odradit večerním zamračeným počasím, a tak se děti, rodiče i prarodiče sešli na jankovském náměstí, aby zde zhlédli představení Lucerna. Tuto divadelní hru českého spisovatele a historika Aloise Jiráska si pro publikum připravil Divadelní soubor Kulturního střediska v Bystřici a jeho vystoupení zorganizoval Obecní úřad Jankov. Hanička, Libor, kněžna i ostatní postavy své role zvládly bravurně, což diváci od nejmenších po největší odměnili zaslouženým potleskem

Kontakt

Obec Jankov
Na náměstí 14
25703 Jankov

Tel.: 317 833 209
E-mail: info@obecjankov.cz
Datová schránka: yp4a679

Úřední hodiny OÚ:
Po: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 8:00 - 11:30 12:00-17:00
Čt: zavřeno
Pá: zavřeno

více informací »

Úřad bez bariér

Úřad bez bariér

GObec Jankov
Obecní úřad Jankov - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz
QR kód stránek Obce Jankov
TOPlist
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace